Chwasty należą do nieproszonych gości w naszych ogrodach. Wyrastają na rabatach, ścieżkach i trawnikach. Zabierają roślinom ozdobnym i uprawnym wodę, składniki mineralne i dostęp do światła. Rośliny więc gorzej rosną, kwiaty słabiej kwitną, a ogród wygląda na zaniedbany. Do tego są idealnie przystosowane do środowiska, radzą sobie nawet w bardzo niesprzyjających warunkach i błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Walkę z chwastami można jednak wygrać.
Sposoby walki z chwastami
Walkę z tymi intruzami w naszych ogrodach powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed posadzeniem lub wysianiem roślin ogrodowych. W tym celu musimy ziemię przekopać i wybrać wszystkie fragmenty, z których mogą wyrosnąć nowe chwasty. Wyrywanie chwastów jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać przez cały okres wegetacji. Chwasty usuwamy razem z korzeniami. Najłatwiej jest to robić, kiedy ziemia jest wilgotna. Aby pozbyć się skutecznie chwastów możemy także ściółkować glebę pomiędzy roślinami. Możemy do tego celu wykorzystać pociętą trzcinę, słomę lub korę. Ściółkując glebę pozbawimy chwasty dostępu do światła, z każdym dniem będą coraz słabsze, aż w końcu zginą całkowicie. Warstwę ściółki musimy systematycznie uzupełniać, ale pamiętajmy, aby nie była ona zbyt gruba.
Preparaty na chwasty
Niektóre chwasty są bardzo uciążliwe, nie dają się usunąć mimo ściółkowania czy systematycznego pielenia. Nie w każdym miejscu ogrodu można je też wypielić. Wtedy warto skorzystać z preparatów na chwasty, które usuną je szybko i skutecznie. W środkach chemicznych, które służą do zwalczania chwastów zawarte są składniki, które wnikając aż do korzeni powodują ich zamieranie. Oprysk możemy wykonać, kiedy na roślinach będzie znajdować się przynajmniej trzy liście. Zabieg wykonujemy w bezwietrzny dzień, aby preparat chwastobójczy nie zniszczył roślin ozdobnych. Bardzo uciążliwe są również chwasty, które wyrastają na podjazdach, wzdłuż ogrodzenia, kostce brukowej czy ścieżkach w ogrodzie. Ze względu na to, gdzie wyrastają jest ciężko wyrwać razem z korzeniami. Al w sklepach są specjalne preparaty chemiczne przeznaczone do usuwania chwastów właśnie z takich miejsc. Warto je zastosować, gdyż niszczą one chwasty wraz z korzeniami. Nowe będą pojawiać się więc znacznie wolniej.
Chwasty to nieproszeni goście w naszych ogrodach. Idealnie byłoby, gdyby można je było usunąć bez stosowania środków chemicznych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nie bójmy się więc stosować w swoich ogrodach preparatów na chwasty.