Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry zmagają się z tą choroba przez całe życie. Nie opracowano dotąd skutecznej metody leczenie. Jedyne na co mogą liczyć pacjenci to łagodzenie objawów tej przewlekłej choroby.
zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/stosowanie-sterydow-miejscowych-emolientow-u-pacjentow-azs/
Pierwsze objawy AZS
Atopowe zapalenie skóry czyli w skrócie AZS to choroba, które daje o sobie znać bardzo wcześnie, bo już w okresie niemowlęcym możemy zaobserwować pierwsze objawy przepowiadające.Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry to sucha, swędząca i najczęściej zaczerwieniona skóra. Zazwyczaj zmiany skórne obejmują twarz, szyję zgięcia łokci i okolice pod kolanami. Wczesna zdiagnozowanie choroby sprawia, że od wczesnego stadium możemy zacząć właściwa pielęgnację wymagającej skóry, a tym samym nie doprowadzić do zaognienia choroby. To ważne, ponieważ stany zapalne w ostrych przypadkach AZS są bardzo bolesne, ograniczają codzienne funkcjonowanie i trudno je zaleczyć. AZS ma podłoże genetyczne lub alergiczne. Kontakt z uczulającymi alergenami wyraźnie zaostrza stan skóry.
Pielęgnacja skóry atopowej – emolienty
Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać drażniących substancji, obecnych w składzie większości kosmetyków do pielęgnacji. Powinny wybierać preparaty dedykowane skórze atopowej, wrażliwej, z problemami. Kosmetyki te powinny w swoim składzie zawierać emolienty, czyli substancje zapewniające wymagającej skórze odpowiednie nawilżenie i nałuszczenie. Na szczęście wybór kosmetyków z emolientami jest obecnie bardzo duży, ich cena również jest bardziej przystępna. Chętnie sięgają po nie nawet osoby bez problemów skórnych doceniając odżywcze właściwości. Często polecane są do pielęgnacji małych dzieci, których skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Emolienty dzielimy na nawilżające czyli te, które przenikają wgłąb skóry oraz natłuszczające, które tworzą na skórze ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wody ze skóry i chronią ja przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
W stanach zaostrzenia emolienty okazują się jednak niewystarczające. Aby złagodzić ostre zapalenie skóry konieczne jest zastosowanie maści na bazie sterydów. Sterydy to silne substancje, dlatego należy je stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem.
Przeczytaj też: http://www.kochamydzieci.pl/na-co-zwracac-uwage-kupujac-emolient/