Świąd – jak poradzić sobie z problemem swędzącej skóry?

0
3830
Świąd


Poznaj jakie są przyczyny jego występowania oraz sposoby leczenia i zapobiegania.

Ciągle się drapiesz? Jeżeli tak to prawdopodobnie cierpisz z powodu świądu skóry. Swędząca skóra najczęściej towarzyszy zmianom skórnym takim jak: wysypka lub chorobom skóry – łuszczycy oraz AZS (atopowe zapalenie skóry). Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świąd może być także objawem choroby zagrażającej naszemu zdrowi a nawet życiu. Mowa tutaj o dysfunkcji nerek i wątroby. Skóra osób zmagających się z problemem świądu zazwyczaj wygląda normalnie tylko w niektórych przypadkach pojawić się mogą na niej swędzące zmiany w postaci niewielkich krostek.
Dowiedz się co wywołuje świąd, jak wygląda przebieg choroby oraz poznaj metody leczenia i zapobiegania.

Świąd - jak poradzić sobie z problemem swędzącej skóryJak przebiega ta nieprzyjemna dolegliwość?

Świąd zazwyczaj objawia się uporczywym swędzeniem skóry. Może on wystąpić tylko na danym obszarze ciała (np. na nogach, przedramionach itp.) lub na całej jego powierzchni. Choć z reguły świądowi nie towarzyszą żadne inne dokuczliwe objawy to wystąpić mogą także:

zmiany skórne w postaci bąbli lub plam o różowym zabarwieniu,

– nadmiernie przesuszona, pękająca skóra,

– zaczerwienienie,

– zmiana faktury skóry na bardziej szorstką – łuskowatą,

W zależności od przypadku świąd może mieć charakter mniej lub bardziej intensywny. U jednych potrwa tylko kilka dni a u innych może utrzymać się nawet do kilku tygodni. Pamiętaj – choć wiemy, że będzie to niełatwe – aby pod żadnym pozorem się nie drapać. To wcale nie pomoże, wręcz przeciwnie skóra będzie swędziała Cię jeszcze bardziej! Niechcący możesz doprowadzić do przerwania ciągłości tkanek, do ranki mogą dostać się bakterie i oprócz świądu będziesz dodatkowo zmagał się również z infekcją bakteryjną skóry.

Podział

Świąd podobnie tak jak i inne choroby skóry możemy podzielić na kilka różnych grup. W zależności od obszaru ciała jaki zajmuje wyróżniamy:

– świąd umiejscowiony, ograniczony – występuje tylko na określonej części ciała,

świąd uogólniony – obejmuje wszystkie części ciała,

Problem swędzącej skóry może dotyczyć np. brzucha (często występuje u kobiet w trakcie ciąży), genitaliów, szyi, dłoni, łydek, klatki piersiowej, pleców itp.

Świąd może być objawem wielu różnych chorób

Od kilku dni odczuwasz nieprzyjemne swędzenie skóry. Jesteś pewny, że to świąd ale nie masz pojęcia co mogło go wywołać? Przyczyn może być naprawdę wiele. Zazwyczaj nie mają one większego wpływu na nasze zdrowie ale czasami może to być sygnał ostrzegawczy od naszego organizmu.

Swędząca skóra często wskazuje na:

nadmiernie przesuszoną odwodnioną skórę – postaraj się zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, używaj przeznaczonych do tego typu skóry balsamów oraz emolientów a wkrótce zapomnisz o uciążliwym swędzeniu;

dermatozy (choroby skóry) – są to np. zakażenie świerzbowcem ludzkim, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica itp.;

wysypkę – może ona towarzyszyć chorobom zakaźnym takim jak np. ospa lub odra;

– choroby narządów wewnętrznych – zaburzenia prawidłowego funkcjonowania nerek, gruczołu tarczycy itp.,

– dysfunkcję ze strony układu nerwowego,

alergię skórną – często jest to odpowiedź organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem;

– efekty uboczne przyjmowania środków farmaceutycznych,

– anemię,

– ciąże,

Swędząca skóra i powikłania

Świąd jest typowym odczuciem skóry, wywołującym chęć podrapania się. Mimo, że nie zagraża on bezpośrednio naszemu życiu to może mieć znaczny wpływ na jego jakość. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem na pewno wie o co chodzi.
Świąd nie wiąże się z występowaniem żadnych powikłań, chyba że mu w tym pomożesz. Postaraj się nie drapać skóry – nie raz słyszało się o przypadkach pacjentów, którzy podrapali się dosłownie aż do krwi. Po tak dotkliwych zadrapaniach często pozostają nieestetyczne ślady a nawet blizny. Tak jak wspominaliśmy wcześnie drapanie w niczym nie pomaga, nie przyniesie upragnionej ulgi tylko znacznie nasili uczucie swędzenia. W wytworzone rany z łatwością mogą wniknąć różne bakterie i grzyby a to już z kolei może skutkować długotrwałym leczeniem.

Metody zapobiegania

Jeżeli nie chcesz aby świąd znowu powrócił zadbaj o swoją skórę. W przypadku kiedy jest ona nadmiernie przesuszona najlepiej sprawdzi się stosowanie kosmetyków silnie natłuszczających, które zapobiegną nadmiernej utracie wody – świetne do tego celu będą emolienty. Wybieraj produkty naturalne – zanim kupisz kolejny balsam upewnij się czy w jego składzie nie ma przypadkiem substancji zapachowych i barwiących.
Świąd już się pojawił? Spokojnie zamiast się drapać przygotuj sobie ciepłą kąpiel z dużą ilością płatków owsianych oraz olejków nawilżających lub udaj się do apteki i poproś farmaceutę o specjalistyczny środek łagodzący uciążliwe objawy świądu (pamiętaj aby przed użyciem dokładnie zapoznać się z jego składem).

Unikaj stresujących sytuacji, noś luźne bawełniane ubrania, zadbaj o swoją dietę i przede wszystkim się nie drap!

[Głosów:9    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ