Tester gleby – czy warto używać go w swoim ogrodzie?

0
5098

Do obowiązkowego wyposażenia ogrodnika-amatora możemy z pewnością zaliczyć grabie, szpadel, kosiarkę, motykę czy sekator. Rzadko myśli się jednak o takim narzędziu jak tester gleby. A to błąd. Jak się bowiem okazuje, urządzenie to może znacznie nam pomóc przy uprawie różnorodnych roślin. Znajomość pH oraz wilgotności gruntu pozwala szybko reagować na niepokojące zmiany oraz ułatwia zapewnienie i utrzymanie warunków odpowiednich dla danych upraw. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu narzędziu, sprawdźmy, jak działa i gdzie znajdzie najlepsze zastosowanie.

Funkcje testera gleby

Urządzenie tego rodzaju spełnia zazwyczaj dwojaką funkcję. Przede wszystkim posiada wbudowany miernik pH gleby. Pomaga więc stwierdzić, czy grunt ma odczyn kwasowy, czy zasadowy. Dzięki takiej wiedzy możemy łatwo zmienić stan rzeczy, dostosowując właściwości gleby do potrzeb konkretnych roślin ogrodowych. Większość z nich powinna być uprawiana w gruncie o odczynie lekko kwaśnym bądź obojętnym. Taka gleba sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i ułatwia korzeniom dostęp do składników mineralnych. Wszystko zależy jednak od poszczególnych przypadków, dlatego warto regularnie mierzyć pH gruntu i na bieżąco reagować na zmiany odczynu.

Drugą funkcją testera gleby jest możliwość pomiarów wilgotności. Odbywają się one za pomocą sond umieszczonych na metalowych końcówkach urządzenia. Wprowadza się je do ziemi w taki sposób, by ich nie uszkodzić. Wilgotność to jedna z najistotniejszych właściwości gleby. Uprawie niektórych roślin sprzyjają bardziej suche warunki, inne potrzebują więcej wody. To kryterium może poważnie zaważyć na zdrowiu i rozwoju roślin, dlatego należy regularnie sprawdzać wilgotność gleby i dostosowywać ją do konkretnych upraw w zależności od ich rodzaju.

tester do gleby

Jak regulować właściwości gleby?

Pomiar wilgotności i pH gleby to jedno. Co innego – regulacja ich wartości. O ile tę pierwszą łatwo zmienić – wystarczy więcej lub mniej podlewania – o tyle ta druga wymaga większych starań z naszej strony. Do obniżenia pH gleby stosuje się bowiem siarkę, do podwyższenia – wapno. Ilość obu tych dodatków zależy od rodzaju gleby. Lekka będzie wymagała mniejszych dawek, a żyzna – większych. Odpowiednie pH gruntu w ogrodzie należy później utrzymywać za pomocą właściwych nawozów.

Podsumowując, mierniki pH i wilgotności gleby przydadzą się przede wszystkim w ogrodach, w których rośnie coś więcej niż trawnik i żywopłot. Im bardziej wrażliwe rośliny – na przykład ozdobne kwiaty – tym ważniejsza będzie kontrola odczynu i wilgotności gruntu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ