Trening motoryczny – dla kogo?

0
965
Trening motoryczny

Wydobycie maksymalnego potencjału techniczno-taktycznego to marzenie każdego sportowca. Osiągnięcie tego celu w znacznej mierze ułatwia regularny i właściwie przeprowadzony trening motoryczny. Czym jest trening motoryczny oraz do kogo jest skierowany?

Czym jest trening motoryczny?

Głównym celem treningu motorycznego jest poprawa sprawności oraz formy sportowej danego zawodnika, a co za tym idzie osiągnięcie jak najlepszych wyników sportowych. Trener przygotowania motorycznego dąży do poprawy takich cech, jak: szybkość, skoczność, wytrzymałość, zwinność, siła, koordynacja czy stabilność danego zawodnika. Wiele osób woli maskować swoje niedociągnięcia, a w zamian za to wzmacniać i tak już mocne strony. Należy jednak wiedzieć, iż niedomagania w jednym obszarze przekładają się na osłabienie pozostałych cech motorycznych. Panaceum na odniesienie sukcesu jest więc równoczesne rozwijanie wszystkich atrybutów fizycznych. Fachowy trening motoryczny ma także na celu przeciwdziałać groźnym i problematycznym kontuzjom, które nierzadko niweczą marzenia o osiągnięciu wymarzonego miejsca na podium. Bezpieczne i prawidłowe uprawianie danej dyscypliny idzie bowiem w parze z coraz lepszymi wynikami sportowymi. Uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach sportowych musi być poprzedzone kompleksowym przygotowaniem zawodnika, do którego należy zbalansowana dieta i suplementacja, przysposobienie mentalne, trening motoryczny oraz wreszcie trening techniczny i taktyczny. Pominięcie jednego z powyższych elementów może zaważyć na dalszym powodzeniu sportowca. Wiemy już czym jest trening motoryczny, zastanówmy się więc kto powinien z niego skorzystać.

Dla kogo trening motoryczny?

Czy trener przygotowania motorycznego jest nastawiony na współpracę jedynie z zawodowcami? Absolutnie nie. Ćwiczenia motoryczne to nieodłączny element szkolenia zarówno doświadczonych sportowców, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z daną dyscypliną. Profesjonalny trening motoryczny jest skierowany do osób w różnym wieku oraz reprezentujących każdą dyscyplinę sportową. Bez względu na rodzaj uprawianego sportu należy dążyć do wydobycia maksymalnego potencjału danego organizmu. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu do planu treningowego regularnych zajęć z trenerem przygotowania motorycznego. Kompletne szkolenie, wdrożone już od najmłodszych lat, może zadecydować o późniejszym sukcesie młodego zawodnika. Przełożenie danych cech motorycznych na specyfikę uprawianego sportu z pewnością zaowocuje poprawą wyników sportowych.

Trening motoryczny – korzyści

Korzyści płynące z troski o odpowiednie przygotowanie motoryczne przyczynią się do zwiększenia wydajności zawodnika oraz poprawy dotychczasowych osiągnięć sportowych. Jakie są podstawowe korzyści przygotowania motorycznego?

  • Trening spersonalizowany – innego przygotowania wymaga pływak, a innego szczypiornista. Trener przygotowania motorycznego dobiera plan treningowy do indywidualnych potrzeb danego zawodnika.
  • Poprawa cech motorycznych sportowca, takich jak skoczność, zwinność, dynamika ruchu i wiele innych.
  • Zwiększenie zakresu ruchu w stawach.
  • Usunięcie newralgicznych punktów danego zawodnika i wyeliminowanie jego słabych stron.
  • Zapobieganie kontuzjom – niebezpieczne i długotrwałe urazy mogą szybko i skutecznie zaprzepaścić marzenia o sukcesie sportowym.
  • Skuteczna regeneracja po wymagającym treningu.
  • Utrata tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym przyroście tkanki mięśniowej.
  • Usprawnienie działania układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ