Uciążliwe nudność – jak sobie z nimi radzić

0
2102
Uciążliwe nudność - jak sobie z nimi radzić

Sprawdź co może wywoływać nudności. Poznaj skuteczne metody zapobiegania tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Wbrew pozorom nudności nie są dolegliwością, która dotyka tylko i wyłącznie kobiety w ciąży. Mogą one dokuczać każdemu bez względu na wiek. Są jednym z objawów zatrucia pokarmowego lub grupy żołądkowo-jelitowej. Często też świadczą o innych schorzeniach.
Zastanawiasz się co jest przyczyną nudności, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie? Chcesz poznać proste sposoby na ich zwalczanie? Zapraszamy dalej.

Nudności z medycznego punku widzenia

Nudności opisywane są przez lekarzy jako nieprzyjemne czasami bolesne uczucie nagłej potrzeby zwymiotowania. W momencie kiedy z niewiadomych przyczyn zrobi nam się niedobrze nasza skóra od razu robi się bledsza, serce zaczyna bić szybciej, w jamie ustnej zaczyna zbierać się coraz więcej śliny i w końcu pojawiają się również odruchy wymiotne.
Nudności najczęściej występują przed wymiotami – jednak nie w każdym przypadku musi skończyć się to w ten nieprzyjemny sposób. Ośrodek wymiotny (zlokalizowany jest on w rdzeniu przedłużonym) odbiera sygnały z różnych części naszego organizmu, m.in. z brzucha, klatki piersiowej, przedsionka (środkowa część błędnika), kory mózgowej, strefy chemoreceptorowej (znajduje się ona na dnie komory IV mózgu). To właśnie ośrodek wymiotny pod wpływem np. jazdy autobusem, nieprzyjemnych zapachów, zatrucia lekami odpowiedzialny jest za wywoływanie nudności. Powoduje skurcze mięśni przełyku, żołądka oraz jelit czego wynikiem są własnie nudności a także odruchy wymiotne.

Ach te nudności…

Uciążliwe nudność - jak sobie z nimi radzićNudności mogą mieć postać łagodną lub ostrą – zależy to w dużej mierze od przyczyny, która jest ich źródłem. Nudnościom prawie zawsze towarzyszą także inne dolegliwości.

Są to:

– uczucie ogólnego osłabienia,

– bóle brzucha,

– wymioty,

nieustające odruchy wymiotne,

– biegunka,

– zgaga,

– podwyższona temperatura ciała,

– kaszel,

– ucisk w przełyku,

Jeżeli nieustające nudności nakłoniły Cię do wizyty u specjalisty, koniecznie poinformuj go o innych objawach jakie występują wraz z nudnościami. Z pewnością ułatwi mu to określenie bezpośredniej przyczyny Twoich kłopotów ze zdrowiem.

O czym mogą świadczyć nudności

Nudności z reguły wskazują na problemy ściśle związane z układem pokarmowym ale nie tylko. Nierzadko są one objawem groźnej choroby zagrażającej naszemu zdrowiu a nawet życiu. U małych pacjentów nudności wywoływane są zazwyczaj przez zatrucie pokarmowe lub popularną jelitówkę. Chcesz wiedzieć jakie schorzenie być może odpowiedzialne jest za Twoje złe samopoczucie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Najczęstsze przyczyny nudności:

zatrucie pokarmowe, alkoholowe lub po spożyciu narkotyków i dopalaczy,

– spożycie zbyt dużej ilości posiłków w krótkim czasie (przejedzenie),

– grypa żołądkowo-jelitowa,

– przedawkowanie środków farmaceutycznych,

– migrenowe bóle głowy,

– alergia układu pokarmowego,

zapalenie wyrostka,

– choroby lokomocyjne,

– poddawanie się chemioterapii,

– choroba wrzodowa,

– nadczynność tarczycy,

– choroby pasożytnicze,

schorzenia nerek,

Do przyczyn zagrażających zdrowiu i życiu zaliczamy:

– ostre zapalenie trzustki,

– glejaki,

– niedrożność układu pokarmowego (niedrożność jelitowa),

– zapalenie ucha środkowego,

– zawał mięśnia sercowego,

krwotoczny udar mózgu,

– choroba wieńcowa,

– urazy mechaniczne głowy,

– stany depresyjne, lękowe, nerwice,

zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych),

– tętniaki mózgu,

Nudności w ciąży

Niemal każda kobieta będąca w ciąży uskarża się na poranne nudności i mdłości. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Przyczyną pojawienia się nudności w tym okresie są zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety – głównie chodzi tutaj o gospodarkę hormonalną. Nieprzyjemne dolegliwości mogą także wywoływać nadciśnienie śródbrzuszne, zaburzenia pracy narządów układu pokarmowego, nadwrażliwość na zapachy i smaki.
Masz już dosyć porannych nudności? Spokojnie zazwyczaj występują one tylko do 13 tygodnia ciąży.

Metody zapobiegania

Aby skutecznie zapobiegać nudnościom należy znać ich bezpośrednią przyczynę. Jeżeli cierpisz z powodu choroby lokomocyjnej a jutro czeka Cię długa podróż samochodem lub pociągiem udaj się do apteki i poproś farmaceutę o tabletki, które ułatwią Ci podróżowanie. Leki tego typu dostępne są bez recepty – pamiętaj aby przed zażyciem dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką.
Jesteś smakoszem ale niestety zmagasz się z licznymi alergiami pokarmowymi – tutaj najlepszym sposobem na zapobieganie nudnościom będzie po prostu nie spożywanie produktów, na które jesteś uczulony.
Jeżeli nudności już wystąpią dobrze Ci zrobi kubek gorącej herbatki miętowej. Słyszałeś o akupresurze? Uciskanie strategicznych punktów na ciele również może zniwelować nudności!

Nudności nie dają Ci spokoju? Nie wiesz co je wywołuje? W takich przypadkach najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty. Pamiętaj, że nudności mogą być objawem poważnej choroby, nie czekaj więc z wizytą u lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ