Wakacje w Bułgarii – dlaczego warto?

0
2624
Wakacje w Bułgarii

Popularny kierunek wakacyjny Polaków w latach 80. od jakiegoś czasu znów wrócił do łask. Wielu wczasowiczów zamiast do Hiszpanii, Włoch czy Egiptu woli udać się na wakacje w Bułgarii, bo jest relatywnie blisko, ciepło, a do tego można połączyć doskonały wypoczynek na złotych plażach ze zwiedzaniem licznych zabytków i degustacją pysznych dań bułgarskiej kuchni. Bułgaria kojarzy się także z pierwszorzędnym winem. Bogata oferta hotelowa połączona z korzystną wymianą polskiej waluty na bułgarską kuszą turystów znad Wisły, którzy tłumnie odwiedzają ten kraj w letnie miesiące. Przekonaj się, dlaczego warto!

Kilka informacji o Bułgarii

Bułgaria należy do grupy państw bałkańskich. Położona jest w południowo-wschodniej Europie, między Serbią, Grecją, Turcją, Rumunią, Macedonią Północną i Morzem Czarnym. Leży w innej strefie czasowej niż Polska – o godzinę do przodu. Językiem urzędowym jest bułgarski, ale mieszkańcy – zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich – często potrafią porozumieć się po angielsku, niemiecku czy rosyjsku. Obowiązującą walutą jest lew bułgarski. Bułgaria to dość górzysty kraj – ponad połowa jego powierzchni zajęta jest przez wyżyny, wzniesienia, góry. Przy północnej granicy rozciąga się Naddunajska Nizina. Wybrzeże z Morzem Czarnym jest głównym kierunkiem wakacji w Bułgarii.

Bułgaria: doskonałe miejsce na wczasy!

Czemu tak mocno polecana jest Bułgaria na wakacyjne wyjazdy? Ma wiele zalet w tym zakresie:

  • świetna pogoda latem – ciepło i słonecznie,
  • doskonałe plaże – szerokie i piaszczyste,
  • ciepłe i czyste Morze Czarne,
  • bogata oferta hotelowa w nadmorskich kurortach tętniących życiem,
  • dużo ciekawych miejsc do zwiedzania, jak Sofia, Nessabyr,
  • tanie loty i atrakcyjne oferty wczasowe,
  • pyszna kuchnia,
  • wyśmienite wina,
  • korzystny kurs waluty – relatywnie niedrogie wakacje,
  • nieduża odległość od Polski.

Bułgaria: gwarancja pogody!

Jeśli chodzi o letnie wakacje, Bułgaria zawdzięcza swoją popularność wśród turystów m.in. doskonałej pogodzie. Klimat umiarkowany ciepły oraz kontynentalny panujący w Bułgarii oznacza, że latem temperatura wynosi nawet ponad 30 stopni! Blisko morza odczuwa się bardziej wilgotny klimat podzwrotnikowy, ale w czasie letnich upałów delikatna bryza znad wody przynosi ulgę. Zimy są w Bułgarii mroźne, z temperaturami w okolicy zera lub poniżej, dlatego najlepiej odwiedzić ten kraj w okresie między majem a październikiem. Osoby nielubiące dużych upałów lub niemogące w nich przebywać np. z racji stanu zdrowia powinny unikać lipcowych i sierpniowych terminów na wczasy – Bułgaria jest wtedy naprawdę gorąca!

Złote Piaski kontra Słoneczny Brzeg – gdzie pojechać?

Co przychodzi na myśli, gdy myśli się: Bułgaria – wczasy? Dwa główne kurorty, które od wielu lat przyciągają rzesze turystów: Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Co wybrać na destynację wakacyjnego wyjazdu?

Słoneczny Brzeg to największy resort turystyczny kraju, z ponad 600 hotelami i 400 restauracjami. Miasto z długimi plażami, a także licznymi barami, dyskotekami, restauracjami. Zdecydowanie można się tam zabawić – nie na darmo mówi się o tym mieście Las Vegas Europy Wschodniej. Położone jest ok. 35 km od Burgas, wzdłuż półkolistej zatoki, nad którą od północy góruje Pasmo Bałkańskie. To miejsce między górami a morzem, z zapierającymi dech w piersiach widokami. Niedaleko znajduje się starożytne miasteczko Nessebar – na półwyspie w południowej części kurortu.

Z kolei Złote Piaski to drugi co do wielkości kurort bułgarski. Poza plażami oferuje liczne baseny oraz zielone parki. Znajdują się tu także kompleksy do kąpieli termalnych i źródła wód mineralnych. Oczywiście nie brakuje także restauracji i barów, sklepów z pamiątkami, kasyn czy dyskotek. Złote Piaski znajdują się ok. 17 km od Warny – miasta także wartego odwiedzenia. Linia brzegowa kurortu ma aż 4 km i pokryta jest drobnym, złotym piaskiem.

W obu miejscach możesz liczyć na świetną zabawę i wymarzone warunki do letniego wypoczynku. Jeśli szukasz ogromnej dozy rozrywki, postaw na Słoneczny Brzeg, zaś jeśli chcesz zażyć kąpieli termalnych, wybierz Złote Piaski.

Inne ciekawe miejscowości w Bułgarii na wczasy

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta – jak mawiają. W przypadku wakacji w Bułgarii można odnieść tę sytuację do „wojny” o turystów między Złotymi Piaskami i Słonecznym Brzegiem, którą coraz częściej wygrywa Św. Konstanty i Elena! To jeden z najstarszych kurortów w Bułgarii, znany z kameralnej, spokojnej atmosfery. Przyciąga malowniczymi krajobrazami – zatoczki, cyprysowe i figowe drzewa, a także z mineralnych źródeł. Ma niewielkie, piaszczyste plaże wciśnięte uroczo w klifowe wybrzeże. Hotele są tu także bardziej kameralne niż w głośnych kurortach Bułgarii. To miasteczko polecane dla osób ceniących sobie spokój, aczkolwiek są tu też atrakcje w postaci barów, dyskotek czy kasyn, zatem można się też rozerwać.

Sprawdź również takie miejscowości jak Albena, Obzor czy Primorsko. Więcej informacji o tych miasteczkach i ich zaletach w kontekście wczasów, Bułgaria, poczytasz na: https://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria.

Błękitna flaga, czyli rajskie plaże w Bułgarii

Warto zwrócić uwagę na aspekt błękitnej flagi podczas podejmowania decyzji o wyjeździe do Bułgarii. Wakacje to w końcu przede wszystkim beztroskie plażowanie i kąpiele w morzu. Błękitna flaga oznacza, że plaża jest zagospodarowana, ma łagodne zejście do morza, miękki piasek, a także czystą wodę. Często też taka plaża oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych. Liczne bułgarskie plaże mają odznakę błękitnej flagi – te w Złotych Piaskach, Słonecznym Brzegu, Sozopolu, Bałcziku, Nesebyrze.

Nie tylko plaża – bułgarskie zabytki i atrakcje

Nie samą plażą człowiek żyje na wakacjach. Turyści lubią też odwiedzić unikalne miejsca, by poznać lepiej historię i bogactwo kulturowe odwiedzanego kraju czy podziwiać fenomenalne budowle, krajobrazy i mieć kapitalne zdjęcia z podroży. W tej kwestii Bułgaria nie zawodzi. Ma naprawdę mnóstwo pięknych miejsc wartych odwiedzenia. Poniżej kilka z nich.

Top miejsca w Bułgarii:

  • Sofia z zabytkami takimi jak mury obronne, Bazylia św. Zofii, Cerkiew św. Jerzego, meczety, tureckie łaźnie.
  • Sozopol, gdzie warte zobaczenia jest stare miasto, Cerkiew św. Jerzego, Cerkiew św. Bogurodzicy, nekropolia miejsca, kaplica św. Zosima.
  • Melnik – najmniejsze miasto Bułgarii, położone u stóp gór Pirin. Urocze wąskie uliczki, z zabytkowe budynki i niepowtarzalny klimat. Warto zobaczyć m.in. kilka cerkwi czy ruiny klasztoru św. Bogurodzicy Spileotissa.
  • Nessebar: perełka Bałkan, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, malowniczo położona na półwyspie niedaleko Słonecznego Brzegu. Koniecznie trzeba zobaczyć ruiny murów obronnych, starówkę, cerkwie z renesansowymi malowidłami oraz drewniane domy w czarnomorskim stylu.
  • Przylądek Kaliakra znajdujący się godzinę jazdy od Warny. To rozciągający się na 2 kilometry cypel z niemal pionowymi skałami o wysokości 70 metrów. Robi niesamowite wrażenie! Wiele jaskiń, nisz skalnych oraz podwodnych skał.
  • Monaster Rilski położony 120 km od Sofii, w kotlinie górskiej masywu Riła. To symbol oporu Bułgarów przeciw Turkom i odrodzenia narodowego w wiekach XVIII i XIX – ważna budowla dla Bułgarów i bardzo interesująca dla turystów.
  • Wielkie Tyrnowo, czyli miasto na czterech wzgórzach i na klifach wąwozów. Najciekawsza atrakcja to twierdza z grubymi murami znajdująca się na wzgórzu Cerewec, do której wiedzie kamienna grobla.
  • Pałac i ogród botaniczny w Bałcziku, czyli była letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii Koburg, zaprojektowana w stylu mauretańskim z domieszką bułgarskiego odrodzenia przez włoskich architektów. Ogród przypomina labirynt z alejkami i ukrytymi przejściami.

Bułgarska kuchnia warta grzechu

Bułgarska kuchnia to mieszanka tego, co najlepsze na Bałkanach – trochę greckich, trochę tureckich, trochę macedońskich smaków. Koniecznie trzeba spróbować musaki (o której pierwotne pochodzenie Bułgarzy kłócą się z Grekami), szopskiej sałatki, taratoru, kebabczeta czy dobrudżańskiej pity. Do tego kwaśne mleko zwane kiseło mliako, które króluje na bułgarskich stołach. Innym narodowym rarytasem jest sirene – słony ser owczy, krowi lub bawoli.

Bułgaria to oczywiście także pyszne wina, np. czerwone Mawrud, Merło, Cabernet Sauvignon, Kadarka, Gymza czy biały Karłowski Misket, Rieslin, Tamianka. Z mocnych alkoholi spożywa się rakiję z winogron czy śliwek, jako aperitif, lub mastikę, czyli anyżówkę.

Bezpiecznie na wakacjach: wybierz TUI!

Wakacje w Bułgarii oferuje biuro TUI, które znane jest z przestrzegania procedur bezpieczeństwa i dbania o swoich klientów na każdym etapie podróży i wczasów. Szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa, istotne jest wybranie operatora, który za priorytet stawia sobie bezpieczeństwo turystów. TUI organizuje w Bułgarii wczasy połączone z możliwością zwiedzania podczas wycieczek fakultatywnych. W ramach procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19 należy wydrukować i zabrać ze sobą dwie karty lokalizacji pasażera – po jednej na każdy lot, a w przypadku lotów z Enter Air dodatkowe karty dla tego przewoźnika, a także deklarację zdrowia wymaganą przez bułgarskie przepisy. Instrukcje wypełnienia dokumentów i pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej TUI https://www.tui.pl/warunki-podrozy.

Źródła:

https://gdziewyjechac.pl/3990/co-zwiedzic-w-bulgarii-atrakcje-na-wybrzezu-i-wglab-kraju-mapa.html

Bułgaria – najciekawsze miejsca które musisz zobaczyć

https://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,14470568,kuchnia-bulgarska-co-zjesc-i-wypic-w-bulgarii-tradycyjne-dania.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ