Urządzając mieszkanie, stoimy przed wieloma dylematami – np. drewno czy panele, dywan czy goła podłoga, wanna zabudowana czy wolnostojąca? Nasze „m” powinno być zaaranżowane w naszym stylu, ale też praktyczne – zasadą tą warto kierować się także podczas przygotowywania łazienki. Pomożemy Wam rozwiązać ostatni dylemat – poniżej kilka argumentów przemawiających za wanną wolnostojącą.
Powrót do tradycji czy symbol luksusu?
Wanna po wielu latach ponownie gości w naszych mieszkaniach – nie tylko łazienkach, gdyż odważnie przekroczyła też próg naszych sypialni. Dawniej stanowiła główny element każdej łazienki, ale wraz ze zmianą naszego stylu życia utraciła popularność na rzecz prysznica. Dziś powraca – i to w wielkim stylu.
Przede wszystkim zapanowała moda na wannę wolnostojącą, która wywołuje niezwykły efekt kompozycyjny, jeśli zagości na środku salonu kąpielowego lub innego pomieszczenia. Stanowi wtedy dumę właścicieli i synonim relaksu, gdyż zapewnia prawdziwy komfort podczas chwil odprężenia.
Mimo to musimy pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu będzie się ona odpowiednio prezentować – zachęcamy do lektury, kiedy będzie najlepszym wyborem. Warto też wcześniej określić swoje potrzeby i oczekiwania, a będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu.
W sercu łazienki
Wanna wolnostojąca najczęściej jest najważniejszym elementem aranżacji wybranego pomieszczenia – znajduje się w jego sercu i przyciąga swoim szykiem wszystkie spojrzenia. Wybierając konkretny model, powinniśmy mieć na uwadze charakter wnętrza oraz otoczenia.
Wanna wolnostojąca ma duże walory estetyczne i aranżacyjne, dlatego też często wybierana jest przez miłośników stylu retro, vintage, loft czy glamour. Jeśli ustawimy ją na środku łazienki czy salonu, wniesie do pomieszczenia szczyptę elegancji. Pamiętajmy też o oprawie świetlnej, która znakomicie podkreśli piękno i styl wnętrza.
Wanna wolnostojąca – do jakiego wnętrza?
Mimo że wanna wolnostojąca zachwyca designem – bywa stylowa i elegancka, minimalistyczna lub nowoczesna – nie w każdym pomieszczeniu może zasłużenie lśnić. Do łazienek niedużych, w niespotykanym rozmiarze lub także z prysznicem odpowiednie będą modele do zabudowy, gdyż można je łatwo wkomponować w dane wnętrze.
Trzeba pamiętać, że wanna wolnostojąca potrzebuje więcej przestrzeni, a jej walory zauważymy w salonie kąpielowym, nie zaś w niedużej łazience. Aby była efektowna, musi być odpowiednio wyeksponowana – najczęściej decydujemy się na nią do łazienek w domach lub apartamentach o imponującym metrażu. Z tego też powodu coraz częściej gości w salonie lub sypialni – nastała moda na takie połączenia.
Styl to za mało?
Wanna wolnostojąca ma niezwykły kształt, często fantazyjny, choć można wybrać też modele klasyczne. Można łatwo dopasować wannę do charakteru wnętrza, wybierając m.in. owalną lub prostokątną, stylową lub nowoczesną, kształt nóżek, kolor i rozmiar. Wszystkie te elementy są bardzo ważne, gdyż wanna wolnostojąca jest postrzegana jako produkt designerski – miejmy na uwadze, że powinna być też praktyczna.