Warzywa na patelnię to doskonała opcja poza sezonem. Poddane głębokiemu mrożeniu mają o wiele więcej cennych składników, niż pełne chemii i konserwantów warzywa świeże, importowane. Dla osób, które nie mają dostępu do własnych warzyw, stają się głównym źródłem witamin od jesieni aż do wiosny.
Zamiast suplementów
Coraz częściej sięgamy po produkty proste, smaczne i łatwo dostępne. Wszystkie te kryteria spełniają warzywa na patelnię. Dodatkowo niewiele kosztują, są oczyszczone i podzielone na porcję dla kilku osób. Wystarczy dołożyć do nich ugotowany ryż lub makaron, kawałek mięsa i ciepły posiłek jest gotowy w kwadrans. Taka potrawa smakuje również na zimno, nadaje się więc do zapakowania w pudełko i zabrania do pracy lub na wycieczkę. Kupując warzywa na patelnię miłośnicy zdrowego, zbilansowanego odżywiania mogą się cieszyć pysznym smakiem fasolki, kalafiora, brokuła i innych warzyw, które zbierano w pełni sezonu. Dzięki temu można liczyć na zdrowa porcje witamin w czasie, kiedy organizm o wiele gorzej znosi niskie temperatury, wiatr i deszcze. To o wiele bardziej zdrowe przyswajanie witamin i mikroelementów niż w wersji syntetycznej, jak w przypadku różnego typu suplementów.
Bezpieczne mrożenie
Jako metoda konserwowania żywności mrożenie ma wyjątkowo długą historię. Nie tylko przedłuża trwałość jedzenia, ale również zatrzymuje w nim wszystkie składniki odżywcze. Współcześnie mrozi się warzywa i owoce już kilka godzin po zebraniu, czyli w momencie, kiedy posiadają w sobie najwięcej wartościowych składników. Dietetycy wysoko oceniają ich zawartość witamin, mikroelementów i minerałów. Co więcej, warzywa na patelnię w wersji mrożonej nie tracą smaku produktów sezonowych. Co ciekawe, mrożenie jest zdrowsze niż marynowanie czy suszenie. Obniżając temperaturę produktu poniżej punktu krioskopowego (od mniej więcej -18 do -30 stopni Celsjusza), skutecznie zapobiega się namnażaniu mikroorganizmów, które nieraz potrafią zepsuć żywność, przechowywaną w inny sposób.
Smażenie nie szkodzi
Mrożenie warzyw na patelnię nie powoduje w nich ubytku witamin i wielu innych, cennych składników, w tym soli mineralnych. Co prawda blanszowanie, smażenie oraz gotowanie na parze powoduje ubytek zawartości witaminy C, jednak jest on stosunkowo niewielki i waha się pomiędzy 15 a 20 proc. Ubytek witamin ma miejsce również w wyniku sortowania, transportu i magazynowania warzyw, sprzedawanych w wersji surowej. Jest on porównywalny do tego, co „ucieka” nam z patelni podczas smażenia. Świeże warzywa, przechowywane w lodówce również tracą cenne składniki, około 15 proc. dziennie. Warzywa na patelnię można smażyć w wersji mrożonej, prosto z opakowania. nie chłoną zbyt wiele tłuszczu i dość szybko puszczają własny sok, przez co obróbka z typowego smażenia zamienia się również w duszenie.
Warzywa na patelnię to także doskonała lekcja zdrowego żywienia dla dzieci. Maluch może poznawać nowe smaki wielu kolorowych, sezonowych produktów.