Wcześniaki – pielęgnacja oraz karmienie

0
1663
wcześniak

Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Wcześniaki potrzebują szczególnej opieki medycznej i troskliwej pielęgnacji ze strony rodziców, bo wcześniactwo nosi ze sobą dużo zagrożeń. Jak pamiętać o wcześniaka w szpitalu a potem w domu? Jak karmić go i pielęgnować? Wcześniaki to dzieci, których dojrzewanie w łonie mamy zostało łatwo przerwane, są bardzo małe i zupełnie nieprzygotowane do samodzielnej egzystencji – wiele organów nie zdążyło się jeszcze dostatecznie wykształcić. Wcześniactwo nosi ze sobą mnóstwo zagrożeń – to więc oddziały intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka) wyposażone są w specjalistyczną aparaturę, niezbędną dla ratowania zdrowia i bycia będących w szpitalu dzieci. Pewne urządzenia wspomagają mechanizm oddychania lub monitorują parametry organizmu, różne są do stosowania pokarmu i lekarstw oraz utrzymują prawidłową temperaturę ciała noworodka. Wcześniak ma zbyt mało tkanki tłuszczowej i za słabe mięśnie, aby samodzielnie wytwarzać ciepło. Więc jest w inkubatorze. Zwykle czujniki inkubatora podłączone są do skóry młodego chorego i maszyna automatycznie dopasowuje temperaturę do potrzeb dziecka.

Karmienie wcześniaka

Wiele lęku dostarcza rodzicom wcześniaków karmienie. Przedwcześnie urodzone noworodki otrzymują pożywienie dożylnie (pozajelitowo) lub za pośrednictwem sondy dożołądkowej. Wykorzystuje się nią specjalne mieszanki lub mleko mamy (dzięki niemu błona śluzowa żołądka dojrzewa, a organizm otrzymuje cenne składniki odżywcze i przeciwciała). Gdy sonda nie jest niezbędna, czyli zwykle ok. 32.–34. tygodnia ciąży (wówczas uczy się odruch ssania), można spróbować przystawiać dziecko do piersi. Karmienie piersią nie jest proste, bo maleństwu ciężko na początku skoordynować odruchy ssania, połykania i oddychania. Natomiast neonatolodzy podkreślają, że nie należy się zniechęcać – winien być wytrwałym i zachować pozytywne nastawienie, żeby nie zabrakło matczynego mleka.

co warto wiedzieć o wcześniakach i jak o nie dbać

Inne pokarmy można używać do kuracji dziecka ostrożnie i po pomocy z specjalistą. Warto pamiętać, że wszystkie etapy karmienia wcześniaków są na siebie i są dosyć długo. Jest jednak proste, bo maluchy muszą nadrobić wiele zaległości.

Odpowiednia pielęgnacja wcześniaka

Cienka jak pergamin skóra wcześniaka jest bardzo delikatna, nie jest jeszcze w całości rozwiniętych gruczołów i powłoki rogowej, więc szybko ją zniszczyć. Więc mama winna usunąć z otoczenia swego dziecka drażniące elementy. Mróz, duże słońce, wiatr, dym z papierosa potrafią podrażnić jego skórę i błony śluzowe. Jeśli dziecko ma problemy z nawilżeniem błon śluzowych i dolega mu sapka, wpuszczajcie do noska krople nawilżające. Zabiegi higieniczne wokół wcześniaka w zasadzie nie różnią się z poprzednich, jakim poddawane są dzieci urodzone we właściwym terminie. Muszą być wyłącznie wykonywane z większą delikatnością i starannością. Kosmetyki do czystości winnym być bardzo delikatne, aby nie naruszały ochronnej powłoki naskórka. Dobre będą również przeznaczone dla dzieci uczuleniowych lub specjalne dla wcześniaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ