Sum to jedna z ulubionych ryb wielu wędkarzy. Przygotowanie się do połowu suma wymaga jednak wielu przygotowań, wśród których znajduje się zakup odpowiedniej wędki. Przed rozpoczęciem wyprawy warto zaopatrzyć się w urządzenie stosunkowo lekkie i zarazem wysoce wytrzymałe. Poniżej udzielamy dalszych porad skierowanych do początkujących wędkarzy, pragnących zabrać się za łowienie sumów. Dowiesz się jakimi cechami powinna odznaczać wędka stosowana w tym celu oraz jak dokonać wyboru, by zakup okazał się udany.
Wędka na suma – czyli wędka sumowa. Krótkie wprowadzenie w temat
Wędka sumowa powinna zawierać odpowiednio dobraną przynętę, która ułatwi Ci jej zarzucanie oraz zwiększy szanse na złowienie suma. Ważne jest, by pozwalała na dostosowanie ciężaru wyrzutu do odpowiedniego poziomu. Najczęściej, bierze się pod tym względem docelową wielkość ryb, które pragnie się złowić. Oczywiście, w przypadku sumów, rozmiar docelowy będzie stosunkowo duży, a tym samym – maksymalny ciężar wyrzutu powinien mieć również wysoką wartość.
Nie mniej ważna jest sama długość wędki, którą wykorzystasz w trakcie połowów. Oczywiście, wybór konkretnego modelu zależy od metody połowu, jaką najczęściej stosujesz. Zdecydowana większość polskich wędkarzy korzysta z wędzisk stacjonarnych, wybierając modele dłuższe niż 3-metrowe. Odradzamy jednak wykorzystanie wędek teleskopowych, które niekoniecznie sprawdzą się w połowie ryb ciężkich i dużych rozmiarów. Pod wpływem wywieranego przez nie ciążenia, wędki teleskopowe mogłyby ulec uszkodzenia – zerwaniu lub złamaniu.
O wiele lepszym wyborem wydaje się wędka dwu- lub trzyelementowa. Jest mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne powstające podczas połowów ryb ciężkich. Z drugiej jednak strony, wędki takie są większe po złożeniu i zajmują więcej przestrzeni. Mogą powodować problemy w trakcie transportu oraz rozładunku. Modele wędek dedykowane do łowienia sumów znajdziesz w ofercie profesjonalnego sklepu dla wędkarzy wielkaryba.pl.
Detale i elementy dodatkowe w trakcie zakupu wędki
Wędka, której będziesz używał do łowienia sumów, powinna być maksymalnie wytrzymała oraz odporna na oddziaływania mechaniczne i fizyczne. Warto zwrócić uwagę, z jakiego tworzywa został wykonany interesujący Cię sprzęt. Jakby nie patrzył, holowanie suma może trwać nawet przez kilka dobrych godzin, w czasie których ryba będzie aktywnie walczyć z przynętą.
Ponadto, wędka powinna gwarantować maksymalną amortyzację wykonywanych przez rybę ruchów. Sumy lubią się szarpać, co czynią wyjątkowo energicznie. Dlatego kij wędki powinien być stosunkowo elastyczny i uginać się pod wpływem ruchów ryby
Na koniec warto podkreślić, że wędka na suma powinna spełniać kryteria podobne co wędka na karpia. Liczy się przede wszystkim wytrzymałość danego sprzętu i jego odporność na potencjalne uszkodzenia powstałe pod wpływem ruchów suma.