Zaćma u kota – objawy, leczenie

0
3076
Zaćma u kota - objawy, leczenie

Zaćma u kota, nazywana inaczej kataraktą jest zmętnieniem, które pojawia się w soczewce. Utrudnia ona, lub uniemożliwia dotarcie światła do siatkówki, co związane jest bezpośrednio z osłabieniem, a nawet i całkowitą utratą wzroku. Zaćma może objąć jedno, albo dwoje oczu.

Objawy zaćmy

Jeżeli zmętnienie obejmuje mniej aniżeli 30 % oka, objawy katarakty mogą być niewidoczne. Kiedy obejmie ono ponad 60% siatkówki, zwierzę będzie miało problemy z widzeniem w słabo oświetlonych i ciemnych miejscach. Jeżeli tego rodzaju choroby oczu u kota są powikłaniem cukrzycy, ich stan pogarsza się w szybkim tempie.

Czy mój kot cierpi na zaćmę?

Należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że koty są doskonałymi aktorami i dosyć niechętnie ujawniają odczuwane ewentualnie dolegliwości. Dlatego też należy je uważnie obserwować, aby móc jak najszybciej zauważyć problemy z orientacją. Jakie zachowanie powinno zwrócić naszą uwagę? :

●      oczy zwierzęcia zmieniły wygląd : zmętniały, ich kolor różni się od dotychczasowego, a niebieska mgiełka zmieniła się w biały nalot. Kot może także trzeć oczy łapami, albo też ocierać się o różne przedmioty,

●      kot nie potrafi odpowiednio oceniać odległości, wpada zatem na przedmioty. Ażeby uniknąć trudności, powoli i niechętnie porusza się, redukując swoją aktywność do minimum.

Diagnoza zaćmy u kota

Jeśli podejrzewamy zaćmę u naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Gdy już odwiedzimy gabinet, zostaniemy poproszeni o przedstawienie historii dotychczasowych ewentualnych chorób kota, jak również opisanie występujących aktualnie symptomów.

Lekarz będzie musiał wykonać bardzo dokładne badanie oczu, jak i ich okolic, aby móc określić przyczynę objawów. Badanie krwi pozwoli na wykluczenie cukrzycy i hipokalcemii (niewłaściwa ilość białka w organizmie). Celem dokładnej oceny zmian w siatkówce oka może zostać wykonana elektroretinografia. Badanie to może potwierdzić konieczność leczenia operacyjnego.

Jak leczyć zaćmę u kotów?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, jak i jej przyczyn, wdraża się leczenie farmakologiczne, chociażby w postaci maści do oczu, albo kropli. Najlepszą metodą będzie chirurgiczne usuwanie zaćmy przez doświadczonego okulistę weterynarza. Podczas zabiegu usuwana jest chora soczewka. Później kot odzyskuje wzrok, ale widzi niewyraźnie. Można to zmienić poprzez wszczepienie sztucznej soczewki.

Metodą mniej inwazyjną będzie wykorzystanie lasera, który posłuży do rozbicia złogów w soczewce. Kot po wykonanym zabiegu otrzyma leki przeciwzapalne, celem uniknięcia powikłań. Właściciel natomiast będzie miał za zadanie dopilnować pupila, aby prowadził możliwie spoczynkowy tryb życia. Kot nie może w czasie rekonwalescencji skakać i biegać. W zależności od zaawansowania choroby u pupila, kot po zakończonej terapii, może całkowicie odzyskać wzrok, albo też tylko częściowo.

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ