Zatwardzenie u dziecka – jakie zmiany w diecie pomogą wyeliminować problem?

0
2390
Zatwardzenie u dziecka - jakie zmiany w diecie pomogą wyeliminować problem?

Zaparcie (zwane zatwardzeniem) to częsty problem pojawiający się u niemowląt. Trudności z wypróżnianiem oraz oddawanie małych i zbitych stolców bywa bardzo bolesne dla maluszka, dlatego związane jest z płaczem. Dla rodziców jest to kolejna stresowa sytuacja, którą można jednak wyeliminować. Poznaj sprawdzone sposoby na zatwardzenie u dziecka.

Zatwardzenie u dziecka jest dolegliwością pojawiającą się dość często u niemowląt i małych dzieci. Szacuje się, że występuje u 1/3 maluchów. Najczęstszą przyczyną problemów z wypróżnianiem jest niewłaściwa dieta.

Jak dochodzi do zaparć?

Powszechnie uważa się, że u dzieci karmionych piersią zaobserwować można dużą zmienność rytmu wypróżniania. Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko karmione naturalnie może oddawać stolec po każdym posiłku, lub wypróżniać się raz na 7 dni. Jeżeli defekacja pojawia się raz na kilka dni i nie towarzyszą jej niepokojące objawy, np. złe przyrosty masy ciała, okresowa biegunka, nasilone wymioty, należy traktować to jako naturalny rytm wypróżniania.

Chociaż dokładna przyczyna zaparć jest zwykle trudna do zidentyfikowania, często zatwardzenie u dziecka spowodowane jest niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów. Dochodzi wówczas do gromadzenia się w jelitach coraz większej ilości mas kałowych. Twarde i zbite resztki pokarmowe zbierają się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, co prowadzi do poszerzania odbytnicy i powiększania objętości stolca. Sprawia to, że próba wypróżnienia związana jest z dużym wysiłkiem i bólem, czego skutkiem jest płacz i zaczerwienienie twarzy.

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym…

Doświadczenie pokazuje, że zatwardzenie u dzieci pojawia się znacznie częściej w przypadku podawania mleka modyfikowanego. W takiej sytuacji można wprowadzić do menu dziecka niskozmineralizowaną wodę oraz rozważyć zmianę mleka modyfikowanego, uprzednio konsultując się z pediatrą. Dobrym rozwiązaniem może być mleko modyfikowane dedykowane dzieciom, którym dokuczają kolki i zaparcia. Opatentowana kompozycja błonnika, zhydrolizowane białko, czy obniżona zawartość laktozy – to tylko kilka modyfikacji odpowiadających za lepsze trawienie mleka przez wrażliwy układ pokarmowy dziecka.

Sposoby na zaparcia u dziecka z rozszerzoną dietą

Zatwardzenie to częsta przypadłość niemowląt po 6 miesiącu życia – ma to związek z rozszerzaniem ich diety. W przypadku pojawienia się zaparć, gdy jesteście już na etapie wprowadzania nowych posiłków, należy pamiętać o modyfikacji codziennego jadłospisu maluszka. Zaleca się podawanie niemowlęciu niskozmineralizowanej, butelkowanej wody. Dodatkowo należy zadbać o dostarczenie dziecku źródeł błonnika pokarmowego, który znajduje się w warzywach i owocach. Z pediatrą warto skonsultować także podawanie przecieru lub deserku jabłkowego, gruszkowego czy śliwkowego (w ilości nie większej niż 150 ml), które ułatwiają wypróżnianie. Dzieciom powyżej 7 miesiąca życia można podawać niewielkie ilości naturalnych jogurtów czy kefirów – koniecznie bez dodatku cukru.  

W przypadku zaparć u dzieci, nie zaleca się stosowania środków leczniczych bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Zatwardzenie u dziecka jest uciążliwym problemem, z którym można się uporać. Wystarczy wprowadzić pewne modyfikacje, by uniknąć kłopotów z wypróżnianiem. Jeśli pomimo zastosowanych domowych sposób maluszka dalej meczą zaparcia – zgłoś się po poradę do pediatry.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ